Saturday, September 27, 2008

Just Take it with You

This past weekend my family took a mini vacation to a zoo and train show. Fun, fun. I decided to pack our lunches for the zoo because the kids can be picky when they are on the go, plus I wanted to be able to get up and move and enjoy the rest of the zoo without the heaviness of corndogs, burgers or spaghetti in me. We took a couple of sleeves of Ritz crackers, some colby jack cheese I had already cut up (can't take a paring knife in the zoo), and some deli turkey (again, cut it up beforehand). At lunchtime, all we had to do was sit and eat our homemade lunchables without wondering whether or not the food would come back to haunt us later. Plus we did not have to worry about a sloppy mess.

Cost of the homemade lunchables to feed the family: about $5
Cost of one box of premade lunchables (for one person - a child at that): about $2.50
Cost of one 20oz coke from a vending machine at the zoo: $2.75 (not kidding, that's how much it really was - I was stunned!!!)

Just take it with you, it cheaper, healthier and easier - only takes about 20min max to prepare.

No comments:

Post a Comment