Thursday, September 30, 2010

Dill Pickles

Talk about a cheap snack.  And low in calories - about 5 calories fo 3/4 of a spear (how'd they do that measurement anyway?).  I personally buy Mt. Olive brand dills most of the time because I like the taste, and they are manufactured in my home state of NC - nothing like buying locally!

Anyhooo - I was checking prices a few days ago and noticed something - a quart sized jar of dill pickle spears was about 2.99, and a gallon sized jar of whole dill pickles was $4.50.  Really?  So, I bought the big boy and just cut several of the ones at the top into spears before I stuck them into the fridge.

And, now I will have a glass gallon sized jar to reuse after the pickles are gone - or at least low enough to put into a couple of quart sized jars!

1 comment:

  1. I do this as well...We love pickles in my family. I slice some into spears, and some into "chips" for sandwiches and burgers. I have reused my glass gallon jars for storing food items like rice and flour in my pantry. (Just make sure you wash thoroughly to get the pickle smell out!)